Timski rad za bolju I lepšu Kosovsku Mitrovicu

vesti 27.10.2014 Radio Kontakt Plus

Predstavnici Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica i direktori stambene I Direkcije za građevinsko zemljište saopštili su danas da je za akcije koje se trenutno sprovode u cilju uredjenja grada , a koje su u njihovoj nadlezznosti, potrebna sara

KOSOVSKA MITROVICA— Predstavnici  Privremenog  organa opštine Kosovska Mitrovica i direktori  stambene I Direkcije za građevinsko zemljište saopštili su danas da je za akcije koje se  trenutno sprovode u cilju uredjenja grada , a koje su u njihovoj nadlezznosti, potrebna saradnja građana, lokalne samouprave I nadležnih službi.

 Oni su na zajedničkoj konferenciji za novinare istakli da se radi kako na  unapređenju kvaliteta života građana tako I na urbanističkom ulepšavanju grada.

 U Kosovskoj Mitrovici  juče je počelo postavljanje tipskih trafika a za prvi kontigent kioska izdvojeno je 4,2 miliona dinara.

 Direktor J.P. Direkcija za stambeni i poslovni prostor u Kosovskoj Mitrovici Dušan Dimitrijević rekao je da će do kraja godine biti postavljeno ukupno  11 kioska u ulicama Kralja Petra I i Knjaza Miloša. Kiosci su vlasništvo opštine Kosovska Mitrovica, svi korisnici će plaćati mesečne zakupnine privremenom opštinskom organu

“Pet kioska se postavlja u Ulici Knjaza Miloša, dva ostaju za Ulicu Kralja Petra I. U ovoj grupi kioska ide ukupno 7, a planiramo do kraja godine još 4 ista ovakva montažna objekta a što se tiče sledeće godine, sve zavisi od sredstava I mogućnosti” – kazao je Dimitrijević.

On je istakao da je na ovaj način postignut trostruki efekat

“Prvo imamo tu estetsku sadržinu, kad uđete u grad videćete lepe moderne  montažne objekte, drugo što će svi ti ljudi koji su koristili kioske dobiti bolje objekte a treće što će opština prikupljati prihode od naplate zakupnina na mesečnom nivou , o visini zakupnina ćemo tek razgovarati ali u svakom slučaju na neki način svaramo I prihode opštini što je vrlo bitno, da javna preduzeća imaju I taj pozitivan bilans kada su finansije u pitanju” – podvukao je Dimitrijević.

Dimitrijević je kazao da se kiosci postavljaju samo na onim mestima gde su već postojali , čiji vlasnici imaju potpuno urednu dokumentaciju i koji su i pre 1999. godine imali te objekte i sve neophodne dozvole za rad.

Dimitrijević je istakao da je potrebno da se promeni svest građana kada je u pitanju održavanje stambenih objekata u kojima žive I da moraju učestvovati u njihovom održavanju.  

“Veliki su problemi, imamo probleme sa krovom, podrumima, fasadama, elektroinstalacijama, rešavamo te probleme u hodu ali vrlo je bitno da građani shvate da mi imamo volju ali bez njih ne možemo ništa da uradimo. Ako želimo da nam grad bude bolji, moramo svi zajedno da se potrudimo da to tako bude” – podvukao je Dimitrijević.

Direktor J.P. Direkcija  za građevinsko zemljište I puteve Zoran Mitrović  naglasio  je da je u saradnji sa lokalnom samopravom I ostalim preduzećima  realizovan niz projekata  u cilju poboljšanja kvaliteta života građana Kosovske Mitrovice, između ostalih kružni tok u čijem centru će biti postavljen digitalni četvorostrani sat, obnavljanje javne rasvete u gradu, postavljanje horizontalne I vertikalne signalizacije, sanacija udarnih rupa I postavljanje ležećih policajaca.

“U bliskoj budućnosti u planu su dva ležeća policajca tj.usporivača saobraćaja, u Ulici Knjaza Miloša I Ulici Lole Ribara. To ćemo realizovati najverovatnije za desetak dana  I na taj način ćemo kompletirati celu sliku što se tiče bezbednosti građana u ulicama Kralja Petra Prvog, Knjaza Miloša I Lole Ribara a videćemo da postavimo tzv.usporivače saobraćaja  u još nekim ulicama kako bi bezbednost  pešaka I dece koja idu u školu bila na visokom nivou” – rekao je Mitrović.

 Predsednik Privremenog  organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić  pozvao je građane da sarađuju sa Direkcijama dodajući  I da lokalna samouprava ne bi mogla sama da realizuje sve projekte vezano za uređenje grada bez odlične  saradnje I podršku ovih I ostalih preduzeća čiji je opština osnivač.

“Ovo jasno odslikava da timski moramo da radimo svi zajedno kako bi ostvarili zajedničcki cilj a to je lepša, bolja I perspektivnija Mitrovica a I siguran opstanak na ovim prostorima zavisi isključivo od nas. Svedoci smo da su  proteklih 14 godina političke prilike bile drugačije ali sada nam je sva pažnja preusmerena u životni standard, omogućavanje zaposlenja mladih ljudi” – rekao je Spirić.

Spirić je rekao I da Kosovska Mitrovica 23.novembra ove godine  obeležava 70 godišnjicu od oslobođenja i  100 godišnjicu od Prvog svetskog rata. Ovaj datum je I zvanični dan opštine koji će biti svečano obeležen uz poseban program.

Prema njegovim rečima,  u sledećoj godini akcenat  će biti na ekonomskom razvoju odn.razvoju malih I srednjih preduzeća I osnazivanju privrednika I preduzetnika uz pomoć Vlade Srbije I Kancelarije za Kosovo I Metohiju.

Spirić je rekao da su dobili nalog za izradu budžeta za 2015. godinu I da je po prvi put u pitanju programski budžet gde će jasno biti definisano koji projekti će biti podržaani od strane i Privremenog organa I Kancelarije za Kosovo I Metohiju I gde će sredstva biti usmerena.