Oliver Ivanović: Optimista sam da ću ubrzo biti na slobodi.

vesti 30.10.2014 Radio Kontakt plus

KOSOVSKA MITROVICA- Lider Građanske inicijative SDP Oliver Ivanović koji je se nalazi u pritvoru u intervjuu za Kontakt Plus radio kazze da je optimista da che uskoro biti na slobodi. Reakcija Vlade Srbije po pitanju njegovog hapsenja ga je kazze pomalo iz

KOSOVSKA MITROVICA-               Lider Građanske inicijative SDP Oliver Ivanović  koji je se nalazi u pritvoru u intervjuu za Kontakt Plus radio kazze da je optimista da che uskoro biti na slobodi. Reakcija Vlade Srbije po pitanju njegovog hapsenja ga je kazze pomalo iznenadila, ali je po njegovom missljenju iznenadila i Euleks koji je pravio  političku konstrukciju oko njegovog hapšenja. Odgovore na naša pitanja Kontakt plus je dobio preko Ivanovićevog advokata.

Kontakt plus: Šta vas je najviše pogodilo za devet meseci provedenih u zatvoru?

Oliver Ivanović: “Strašan je osećaj kada se neko ko misli da apsolutno nije napravio ništa ružno u životu , nađe u zatvoru. To je nešto što je izuzetno loše jer onda čovek počinje da gubi veru  uopšte u  ljudski rod, u sistem , u pravosuđe, u sve ono na čemu je bazirao nekakav svoj koncept života. Ono što je jako bitno jeste da se ovde oseti potpuno bespomoćan, nezaštićen i zapravo shvata da nekakakva lažna konstrukcija može da zagorcca ili uništi život. To je ono što je, taj osećaj je izuzetno loš i to je ono što je prosto nezamislivo ako se čovek jednom ne nađe u poziciji da je iza rešetaka. Način života koji sam vodio je apsolutno isključivao takvu mogućnost i prosto nisam nikad ni pomislio da bih, osim zbog saobraćajnog prekršaja mogao da budem tretiran od strane bilo kog suda”.

Kontakt plus: Verujete li da ćete uskoro biti na slobodi i da li postoji pravda na Kosovu?

Oliver Ivanović:  “Teško je biti optimista u ovakvoj situaciji ali ja jesam iz više razloga optimista. Prvo, suđenje mora ubrzo da počne  a suđenje je prilika da čovek iznese svoje argumente. Jer, na sve ove izmišljene svedoke i pogotovo što 90 posto svih svedoka zapravo ne  govori o meni nego govori o situaciji, ja imam dva puta više ljudi svih struktura i svih nacionalnosti koji će potvrditi da to apsolutno ne  stoji. Prosto, ništa u mom životu ne ukazuje na tako nešto. Ništa, ama baš ništa. Prema tome,  jedna politički motivisana optužnica  koja ima za cilj samo da izbalansira odnos broja optuženih Srba i Albanaca, da pokaže kako je navodno Euleks misija nepristrasna u tom smislu, kako optužuje i Srbe i Albance, prosto kao takva ne može da opstane. Zato i mislim da je ovo put, kroz suđenje, kroz izvođenje naših dokaza i kroz rušenje apsolutno svih tih navodnih dokaza koje Tužilaštvo ima, moramo dokazati da se ne mogu praviti politički dilovi oko ovakvih stvari. To su valjda osnovni postulati uređenog društva i mi smo u Evropu gledali kao u uređeno društvo pokušavajući da kopiranjem njihovih načina života i njihovih standarda  zapravo mi budemo bolji i napredniji. Sad mi se to baš ne čini tako ali i u svakom slučaju to je predmet za neku raspravu kad budem izašao iz ovoga”.

Kontakt plus: Da li ste zadovoljni reakcijom Vlade Srbije posle vašeg hapšenja i boravaka u istražnom zatvoru?

Oliver Ivanović:  “Jesam i mislim da je Vlada Srbije iznenadila pomalo i mene jer nisam mislio da će u obilju problema koje ima, imati vremena da se bavi i ovim pitanjem  ali ono što je još bitnije, mislim da je reakcija Vlade Srbije iznenadila i one koji su pravili političku konstrukciju oko mog hapšenja tj.Euleks. Oni su očekivali, zbog činjenice da ja nisam član nijedne od stranaka u Srbiji, pa samim tim nijedne od stranaka u vlasti, oni su mislili da te reakcije neće biti uopšte i da će  to proći fino, u onom smislu da neće biti ni reakcije stanovništva odnosno da će ta reakcija kratko trajati. U svemu su pogrešili, u izboru cilja pa onda i u predviđanjima reakcija.”

Kontakt plus: Kako komentarišete afere koje potresaju Euleks?

Oliver Ivanović:  “Očigledno je da tu “smrdi” nešto, da tu nešto ne stoji na svojim nogama. Ja bežim od toga da ocenjujem ovako nešto , jer ovo je nedovoljno da bi čovek zauzeo eksplicitan  stav ali sam siguran da bi prava, nepristrasna istraga došla do nekih podataka o tim pričama, jer Euleks kao takav od samog početka ima krizu identiteta, on ima prosto šizofrenu situaciju, da pokušava da udovolji onome što Albanci od njih očekuju ali istovremeno pritisak iz Ujedinjenih nacija i visokih političkih krugova mu ne dozvoljava da krši Rezoluciju 1244 SBUN. Srpska strana je u isticanju toga izuzetno ažurna i aktivna i to je ono što Euleksu ne daje baš širok manevarski prostor.  Zato i mislim da istrage moraju da se sprovedu do kraja. Meni se čini da će ova suspendovana tužiteljka imati  rekao bih štošta da kaže, tako deluje. To meni  ne znači puno osim da iz toga se može izvući zaključak da ako neko zbog novca  može da napravi tako nešto on će to još lakše napraviti zbog političkog pritiska. Znači, Tužilaštvo koje je podložno političkim pritiscima, prosto ne može da bude profesionalno.”

Kontakt plus Da li je projekat Velika Albanija realna opasnost i da li njegovo buđenje može biti prekinuta utakmica u Beogradu?

Oliver Ivanović:  “Ja mislim da taj projekat nikada nije prestao da postoji, on je samo kao takav bio gurnut u drugi plan. I mislim, objektivno rečeno, da Albanci u Albaniji nisu baš bili previše zainteresovani za tako nešto. Stigmatizacija rekao bih, koja dolazi iz Prištine, je uticala na to da i kod njih dođe do nacionalne homogenizacije.  A kad imate velike ekonomske krize i velike ekonomske probleme, takva homogenizacija  je vrlo laka i vrlo uspešna.  Ono što se meni  čini jeste da će nažalost jedan incident ostaviti dugotrajne posledice i  bojim se da će sada vraćanje na stanje pre utakmice biti i teško i naporno, tražiće puno energije i vremena.”

Kontakt plus Imovina Srba sve je češće na udaru vandala na Kosovu. Da li se Srbima može dogoditi novi pogrom?

Oliver Ivanović: ”Teoretski ta mogućnost postoji , ja je nikad nisam isključio, naprotiv, govorio sam vrlo često da je novi pogrom nešto što se može da dogodi ali verujem da su Albanci naučili lekciju a to je jedna strašna osuda od 17. marta 2004. godine pa i dovođenje u pitanje njihovih strateških ciljeva jer su u tom trenutku oni stvarno bili dovedeni u pitanje. Takav jedan novi incident bio bi poguban po njihove strateške ciljeve i to je jedina moja nada. Inače, da postoji spremnost, postoji spremnost.”

Radio KOntakt plus Priština nije u stanju još uvek da formira institucije, blizu smo novih izbora. Kako gledate na to?

Oliver Ivanović:  “Mislim da će oni ipak nekako formirati institucije što će biti nekakav,  kako da kažem , improvizovano rešenje, neće dugo trajati, jer su u suprotnosti u vladajućoj koaliciji tolike da prosto ne mogu da održe tu koaliciju na duže staze. A ako Priština i formira institucije u relatvno kratkom roku, to će biti pod uticajem Zapada ali će ta koalicija da se raspadne u roku od godinu dana tako da možemo očekivati nove izbore sad ili za godinu dana.”

Oliver Ivanović:  Ako bude novih izbora da li ćete biti kandidat za poslanika?

“To ne znam, to u svakom slučaju zavisi od onih koji budu kreirali Srpsku listu ili neku sličnu organizaciju. Ali SDP ima svoje mesto i ono ne može biti izbrisano i SDP će kao takav značiti puno u razvoju slobodne političke misli među kosovskim Srbima.”

Oliver Ivanović:  Kakav značaj će imati Zajednica srpskih opština (ZSO) i da li je ona još jedna prevara za Srbe na Kosovu?

Oliver Ivanović:  “Zajednica srpskih opština je od samog početka za mene bila velika enigma u smislu nisam znao šta će značiti. Ono što sad u ovom trenutku vidim jeste da je ta ideja stala zbog neformiranja institucija u Prištini. Ja sugerišem to onima koji vode, rekao bih, srpsku politiku prema Kosovu, da forsirano krenu sa pričom o Zajednici, da Zajednica ima neke različite organe, najvažniji će svakako biti operativni, izvrši organi, ali sigurno da će postojati Skupština ZSO.  Zato treba krenuti u formiranje skupštine, jer kad napravite prvi korak onda više nema povratka, onda ste i protivnike doveli u poziciju da moraju  da vuku refleksno drugi korak. Ne treba da budemo robovi toga što ne postoje institucije. Formiranje Skupštine je prvi ozbiljan korak, a Skupštinu možemo da formiramo”.

Kontakt plus  Šta je dobro srpskoj zajednici na Kosovu doneo Briselski sporazum a šta loše?

Oliver Ivanović:  “Dobro je da je krenulo u pregovaranje  znači neće više biti sukobljavanja. Kao što vidite ovi zadnji incidenti pokazuju da ni Briselski sporazum kao takav nije dovoljna  garancija ali ono što je bitno jeste da se sad na Briselskom sporazumu insistira i druga stvar je, treba svakako vršiti pritisak preko međunarodnih faktora na Prištinu jer direktnim kontaktima ti pritisci ne daju neke velike efekte. Ono što je loše jeste da se u Briselski sporazum  od samog početka, znači od 2011. godine ušlo dosta nepripremljeno, javnost nije spremna.  Javnost na Kosovu mora biti pripremana na tako nešto a ne tek ad hoc. Nije dobro da se javnost upoznaje sa gotovim odlukama nego mora da učestvuje aktivno  u donošenju tih odluka. Znači jedna aktivnija uloga kosovskih Srba u pripremi ideja, u pripremi rešenja, u procesu pregovaranja, pa će onda biti mnogo manje problema u procesu implementacije.”