NVO Sinergija: Mladi u KM preterano konzumiraju alkohol
vesti 07.05.2014 Radio Kontakt plus
Jedini razlog preteranog konzumiranja alkohola tokom noćnih izlazaka kod mladih U Kosovskoj Mitrovici u 80,7% slučajeva je društvo i pritisak vršnjaka, pokazuje istraživanje koje je sprovela nevladina organizacija Omladinski edukativni klub - Sinergija.
Jedini razlog preteranog konzumiranja alkohola tokom noćnih izlazaka kod mladih U Kosovskoj Mitrovici u 80,7% slučajeva je društvo i pritisak vršnjaka, pokazuje istraživanje koje je sprovela nevladina organizacija Omladinski edukativni klub - Sinergija.
Zamenik direktora ove organizacije Stefan Veljković, kazao je Kontakt Plus Radiju da se do ovih podataka došlo na osnovu nedavno sprovedene ankete pod nazivom “Mladi i alkohol u severnom delu Kosovske Mitrovice”, koja je obuhvatila je 204 ispitanika odnosno srednjoškolaca iz Kosovske Mitrovice.
“Istraživanje -Mladi i alkohol u severnom delu Kosovske Mitrovice-, obuhvatilo je 204 momka iz srednjih škola u Kosovskoj Mitrovici , anketa je bila anoniomnog tipa, a mi smo insistirali da ispitanici budu što je moguće više iskreniji. Ljudi misle da su ovi podaci poražavajući i loši, ali 80,7% mladih je izjavilo da je jedini razlog što oni piju alkohol u preteranim količinama kada izađu u grad njihovo društvo, odnosno pritisak vršnjaka” , ističe Stefan Veljković.
U cilju informisanja mladih o štetnim posledicama alkohola i alkoholizma uopšte, Omladinski edukativni klub – Sinergija je od 1. aprila otpočeo je projekat pod nazivom “Inicijativa mladih za borbu protiv alkoholizma” koji finansira Američka ambasada u Prištini. Prema rečima predstavnika nevladine organizacije Omladinski edukativni klub - Sinergija , tokom ovih treninga mladi će se upoznati sa posledicama alkoholzma i njegovog pogubnog uticaja na međuljudske odnose.
“ Prvi trening će se održati krajem ove nedelje i primarno će biti usredsređen na alkoholizam , upoznavanje mladih, odnosno 10 devojaka i 10 momaka sa time šta je aklohol, kako alkohol utiče na međuljudske odnose i koje su posledice alkohola i alkoholisanog stanja uopšte” - kazao je Veljković.
Omladinski edukativni klub - Sinergija je osnovan 2012. godine u Kosovskoj Mitrovici, a primarna ciljna grupa sa kojom rade su mladići i devojke od 14 do 18 godina. Istraživanja pokazuju da su mladi ovog uzrasta najpodložniji uticajima sredine, društva i delikvencije. Ova nevladina organizacija osim što se bavi edukacijom mladih bavi se i brojnim kulturnim aktivnostima, kao što je organizovanje pozorišnih predstava a koje takođe za cilj imaju ukazivanje na štetne uticaje alkohola i ostalih poroka. Takođe organizacija je izdala priručnik za roditelje pod nazivom “Kako razgovarati sa tinejdžerom” koji za cilj ima edukovanje roditelja, kako da na pravilan način, sa svojom decom razgovaraju o problemima koje alkohol sa sobom nosi.
U okviru ove organizacije funkcioniše i klub “Budi muško” koji se bavi pitanjima rodne ravnopravnosti i kodeksu ponašanja mladića prema osobama suprotnog pola i u društvu uopšte.