NVO Sinergija: Mladi u KM preterano konzumiraju alkohol

vesti 07.05.2014 Radio Kontakt plus

Jedini razlog preteranog konzumiranja alkohola tokom noćnih izlazaka kod mladih U Kosovskoj Mitrovici u 80,7% slučajeva je društvo i pritisak vršnjaka, pokazuje istraživanje koje je sprovela nevladina organizacija Omladinski edukativni klub - Sinergija.

Jedini razlog preteranog konzumiranja alkohola tokom noćnih izlazaka kod mladih U Kosovskoj Mitrovici u 80,7% slučajeva je društvo i pritisak vršnjaka, pokazuje istraživanje koje je sprovela nevladina organizacija Omladinski edukativni klub -  Sinergija.

Zamenik direktora ove organizacije Stefan Veljković, kazao je Kontakt Plus Radiju  da se do ovih podataka došlo na osnovu  nedavno sprovedene ankete pod nazivom “Mladi i alkohol u severnom delu Kosovske Mitrovice”,  koja je obuhvatila je 204 ispitanika odnosno  srednjoškolaca  iz Kosovske Mitrovice.

“Istraživanje -Mladi i alkohol u severnom delu Kosovske Mitrovice-,  obuhvatilo je 204 momka iz srednjih škola u Kosovskoj Mitrovici , anketa je bila anoniomnog  tipa, a mi smo insistirali da ispitanici budu što je moguće više iskreniji.  Ljudi misle da su ovi podaci poražavajući i loši, ali  80,7%  mladih je izjavilo da je jedini razlog što oni piju alkohol u preteranim količinama kada izađu u grad njihovo društvo, odnosno pritisak vršnjaka” , ističe Stefan Veljković.  

U cilju informisanja mladih o štetnim posledicama alkohola i alkoholizma uopšte,  Omladinski edukativni klub – Sinergija je od 1. aprila otpočeo  je projekat pod nazivom “Inicijativa mladih za borbu protiv alkoholizma” koji finansira Američka ambasada u Prištini. Prema rečima predstavnika nevladine organizacije Omladinski edukativni klub - Sinergija , tokom ovih treninga mladi će se upoznati sa posledicama alkoholzma i njegovog  pogubnog uticaja na međuljudske odnose.

“ Prvi trening će se održati krajem ove nedelje i primarno će biti usredsređen na alkoholizam , upoznavanje mladih, odnosno 10 devojaka i  10 momaka sa time šta je aklohol, kako alkohol utiče na međuljudske odnose i  koje su posledice alkohola i alkoholisanog stanja uopšte”  - kazao je Veljković.

Omladinski edukativni  klub -  Sinergija je  osnovan 2012. godine u Kosovskoj Mitrovici, a primarna ciljna grupa sa kojom rade su mladići i devojke od 14 do 18 godina.  Istraživanja pokazuju da su mladi ovog uzrasta najpodložniji uticajima sredine, društva i delikvencije.  Ova nevladina organizacija osim što se bavi edukacijom mladih  bavi se i brojnim kulturnim aktivnostima, kao što je organizovanje pozorišnih predstava  a koje takođe za cilj imaju ukazivanje na štetne uticaje alkohola i ostalih poroka. Takođe  organizacija je izdala priručnik za roditelje pod nazivom “Kako razgovarati sa tinejdžerom”  koji za cilj ima edukovanje roditelja,  kako da na pravilan način, sa svojom decom  razgovaraju o problemima koje alkohol sa sobom nosi.

U okviru  ove organizacije funkcioniše i klub “Budi muško” koji se bavi pitanjima rodne ravnopravnosti  i kodeksu ponašanja mladića prema osobama suprotnog pola i u društvu uopšte.