Još pomoći sa KiM za ugrožena područja

vesti 22.05.2014 Radio Kontakt Plus

Oko 200 tona humanitarne pomoći upućeno je danas sa Kosova I Metohije ka poplavljenim područjima u centralnoj Srbiji I Republici Srpskoj.

Oko 200 tona humanitarne pomoći   upućeno je danas sa Kosova I Metohije   ka poplavljenim područjima  u centralnoj Srbiji I Republici Srpskoj.

Pomoć je iz svih srpskih sredina na Kosovu i Metohiji dopremljena u Kosovsku Mitrovicu, odakle je danas  krenula  put  najugroženijih gradova u centralnoj  Srbiji  a jedan šleper  upućen je  Republici Srpskoj odn.opštini Šamac.Pomoć se uglavnom sastoji  od hrane I higijenskih sredstava.

Predsednik privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić izjavio je novinarima da srpski narod sa KiM saoseća I prati celokupna dešavanja u Srbiji I Republici Srpskoj

“Ovo je potvrda da smo svi jedinstveni, da saosećamo u ovim teškim trenucima sa svim ljudima I da smo na raspolaganju državi kada je u pitanju saniranje štete od poplava I da više stotina dobrovoljaca čeka na poziv države da interveniše kako bi I na taj način pomogli našoj braći gde god se oni nalazili” – rekao je Spirić.

On je naglasio da jeI Eparhija raško prizrenska takođe dala svoj doprinos te da će se jedan šleper uputiti ka Šamcu,  najugroženijoj opštini u Republici Srpskoj.

Spirić je zahvalio građanima  Kosovske Mitrovice I studentima koji su pružili nesebičnu podršku I pomoć.

On je dodao da od danas ulogu u prikupljanju humanitarne pomoći  preuzima Crveni Krst a o lokaciji će građani biti naknadno obavešteni.  

U akciju prikupljanja pomoći uključili su se I Srbi iz Kosovskog  Pomoravlja . Gradonačelnik opštine Ranilug Gradimir Mikić izjavio je da nastavljaju sa prikupljanjem pomoći koja će biti upućena I ka Republici Srpskoj

“Naš  narod je pokušao da pokaže koliko I na koji način saoseća sa ugroženim sredinama u centralnoj Srbiji koje su pogođene prirodnim nepogodama. Narod je pokazao jedinstvo I mislim da ovo može da nam pomogne da u budućnosti budemo što jedinstveniji” – rekao je Mikić.

Predsednik studentskog Parlamenta Filozofskog fakulteta Nemanja Biševac  rekao je da su tokom proteklih nekoliko dana studenti  zajedno sa građanima I Kriznim štabom Kosovske Mitrovice prikupili 5 kamiona pomoći kao I još jedan šleper koji je upućen u  okviru današnjeg konvoja.  

“Samo juče zajedno sa građanima sa centralnog Kosmeta poslali smo preko 3 tone brašna I tri tone vode kao I ostalih potrepština za ugrožena područja” – rekao je Biševac.

Dejan Mitić, savetnik gradonačelnika opštine Gračanica Branimira Stojanovića rekao je da su iz ove opštine u okviru konvoja  upućena dva šlepera hrane I odeće u Bajinu Baštu.

“Svi su se rado odazvali I dali svoj doprinos koliko je ko mogao, ovaj proces prikupljanja pomoći se nastavlja  I dalje I trudićemo se da maksimalno  pomognemo uneresećenim ljudima u ovim poplavama” – podvukao je Mitić.

U saopštenju Kancelarije za  KiM se navodi da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je, u saradnji sa Kancelarijom, a na inicijativu Srba sa Kosova i Metohije, organizovalo prikupljanje i transport humanitarne pomoći za poplavom ugrožena područja u centralnoj Srbiji. 

Konvoj  špelera   ispratili su između ostalih i gradonačelnik Kosovske Mitrovice Goran Rakić, predsednik privremenog organa tog grada Aleksandar Spirić i načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga Vaso Jelić .