"Bojkot izbora na Kosovu nije dobro rešenje"

vesti 30.05.2014 Radio Kontakt Plus

Bojkot parlamentarnih izbora na Kosovu nije dobro rešenje i na taj način se ne mogu rešavati problemi – zajednička je ocena učesnika debate na temu “Kosovo pred parlamentarne izbore” održane danas u Kosovskoj Mitrovici.

Bojkot  parlamentarnih izbora na Kosovu nije dobro rešenje i na taj način se ne mogu rešavati problemi – zajednička je ocena učesnika debate na temu “Kosovo pred parlamentarne izbore” održane danas u Kosovskoj Mitrovici.

U debati  su učestvovali  ambasador Norveške na Kosovu Jan Brathu, osnivač Foruma za etničke odnose I presednik stranke Aktivna Srbija Dušan Janjić, predsednik  Progresivne demokratske stranke i ministar rada I socijalne zaštite u Vladi Kosova Nenad Rašić i predsednica SO Severna Mitrovica I kandidat za poslanika ispred Srpske liste na predstojećim  parlamentarnim izborima Ksenija Božović.

Dušan Janjić je rekao da  bojkot izborne kampanje ne mora nužno da dovede do bojkota samih izbora I glasanja, uz ocenu da to predstavlja pametan način jeftine I efikasne izborne kampanje jer, objasnio je, imate samo devet dana, nemate puno finansisjskih sredstava da trošite I čekate poziv iz Beograda I Beoigrad je taj koji treba da “pusti glas koji će ići od birača do birača”.

“Lično mislim da je dobro što su prozvali Beograd. Beograd je učestvovao u pravljenju liste, Beograd je indirektno I direktno pozivao da se izađe na izbore I sa što manjim brojem lista odn. što krupnijom listom I Beograd nema nikakav razlog da ponovo ne uputi poziv biračima da izađu na izbore” – rekao je Janjić.

On je naglasio da  ljudi pogotovo na severu Kosova treba da se oslone na političke stranke I one političare u Srbiji koji su ih pozvali, podržali da izađu na lokalne I ove parlamentarne izbore iz prostog razloga jer je ovde, kako je rekao , opozicija izuzetno jaka.

“Ko ne učestvuje on gubi, takva su pravila demokratije ali to važi samo za onoga kome je zaista stalo da Srbi ostanu i žive u svojim kućama. A one druge koji žele i dalje da prave politički,finansijski profit I da igraju na produženje krize, može biti vrlo korisno da može da dođe I do bojkota glasanja” – rekao je Janjić.

Posledica toga je, prema njegovim rečima, jačanje sada uzdrmane te grupacije stranaka I ovde I u Srbiji , druga posledica je jedan veliki problem za Beograd da ponovo objašnjava da li je iskreno za ostvarivanje Briselskog sporazuma I najopasnija – sever postaje ranjiv I na efekte Ukrajinske krize.

“Rusija je ozbiljna zemlja, ruska diplomatija i ekonomija su moćne, previse su investirali i ovde i u Beogradu da bi tek tako pustili Srbe da sami rešavaju svoju sudbinu” – rekao je Janjić.

Nenad  Rašić smatra da se bojkotom ništa ne dobija.

“Imate još samo sedam dana do izbora i nema puno prostora ni za pritisak prema bilo kome ni za bilo kakve manevre. Mislim da smo pred svršenim činom I nemamo drugog izbora osim da se unutar svojih kapaciteta, unutar svog naroda, izborimo za adekvatno predstavljanje” – kazao je Rašić.

Ambasador  Norveške na Kosovu Jan Brathu je rekao da se slaže sa svima koji kažu da bojkot nije dobro rešenje jer, kako je rekao, bojkotom ćete možda dobiti predstavnike ali nećete dobiti svoje predstavnike.

“Na primer, Ustav Kosova kaže da od 120 mesta u Skupštini  Kosova, 10 su zagarantovana za srpsku zajednicu. Ako nijedan Srbin ne glasa, ili vrlo malo Srba  glasa  ipak dobijate 10 mesta u SKupštini. Pitanje ostaje da li će to biti ljudi koje vi želite ili neko drugi” – rekao je Brathu.

Ksenija Božović se složila da se bojkotom ne mogu rešavati problemi  ali je istakla da Srbi na severu Kosova I Metohije očekuju jasan poziv Vlade Republike Srbije.

“Nadam se da će Vlada Republike Srbije izaći sa jasnim stavom u nartednim danima i pozvati Srbe na severu kao i južno od reke Ibar da izađu u što većem broju. Ovaj narod očekuje to od svoje države” – podvukla je Božović.