Ðurić: Srbi da slušaju gradonačelnike i poslanike sa KiM
vesti 03.06.2014 Radio Kontakt Plus
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić izjavio je da Srbi treba pažljivo da slušaju preporuke predsednika opština i poslanika u Skupštini Srbije sa Kosova, u vezi sa nastupom na predstojećim izborima na Kosovu.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić izjavio je da Srbi treba pažljivo da slušaju preporuke predsednika opština i poslanika u Skupštini Srbije sa Kosova, u vezi sa nastupom na predstojećim izborima na Kosovu. Ðurić je juče u Gračanici rekao da je molba svim Srbima sa Kosova i Metohije i svim onima koji žele da učestvuju i podrže srpske nacionalne i državne interese, da pažljivo slušaju poruke predsednika svojih opština, narodnih poslanika u Skupštini Srbije sa Kosova i Metohije i da u skladu sa tim usmere svoje delovanje po pitanju izbora. Ðurić je nakon posete manastiru Gračanica, gde se sastao sa episkopom raško-prizrenskim Teodosijem, izjavio novinarima da je ovo vreme kada se moramo razumeti i u vrlo direktnoj komunikaciji dogovarati šta ćemo raditi. "Čuli ste rezerve koje imamo za određeno ponašanje privremenih institucija iz Prištine i CIK, ali nećemo dozvoliti da njihovo ponašanje bude na uštrb dugoročnih srpskih državnih i nacionalnih interesa na Kosovu", kazao je Ðurić. U tom smislu, prema njegovim rečima, jedina prava poruka svim našim ljudima na Kosovu i Metohiji je da slušaju neposredno preporuke i poruke predsednika opština i narodnih poslanika u Skupštini Srbije. On je ocenio da nije moguće ostvariti bilo koji državni, nacionalni cilj na Kosovo i Metohija bez aktivnog učešća SPC koja je, kako je kazao, bila i jeste jedan od stubova našeg postojanja na KiM. "Vodiću se u svom radu državnim interesima, sarađivaću sa svima bez obzira na njihovu stranačku pripadnost, sa svima onima koji žele da stanje na KiM i položaj naših građana u pokrajini poboiljšamo", rekao je on. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju je dodao da računa na puno razumevanje kosovskometohijskih Srba i da sve što bude rađeno biće u pravcu njihovog boljitka. "Današnji položaj našeg naroda na KiM neodrživ je i nije dostojan veka u kojem živimo. Učinićemo sve sarađujući sa EU i drugim međunarodnim partnerima da omogućimo održiv povratak raseljenih, a da onima koji su danas u pokrajini pružimo maksimum socijalnih, ekonomskih i političkih prava koje imaju građani bilo kog dela planete", - rekao je on. Ðurić je kazao da smo pregovarajući sa predstavnicima privremenih institucija samouprave u Prištini pokušali i donekle uspeli da postavimo dobre osnove za poboljšanje položaja kosovskih Srba. "Uspostavljanje Zajednice srpskih opština i njeno funkcionisanje biće jedan od naših prioriteta u predstojećem periodu. Srpsko ime vraćeno je briselskim sporazumom u političku terminologiju pokrajine i priznaju ga danas i svet i Evropa i privremene vlasti u Prištini i zato je važno to ime sačuvati", naglasio je on. Ðurić je istakao da Srbija nije zaboravila svoj narod u pokrajini i da dok ima Srba na Kosovu i Metohiji tamo će biti i Srbije, te da su zato svi napori državnog rukovodstva i državnih organa okrenuti ka njima. On je dodao da je vreme da se spor koji imamo okonča, da se nađe rešenje koje će zadovoljiti koliko je god moguće potrebe svih uključujući i Albance. Prema njegovim rečima, Srbija nije kriva za lošu ekonomsku situaciju u pokrajini i Beograd ne govori jezikom sile, ne preti, ne ucenjuje i nema osnova da od strane vlastodržaca u pokrajini u nedogled Begrad bude korišćen kao izgovor za nastavak politike čiji je rezultat današnje bezbednosno, političko, ekonomsko i socijalno stanje na KiM. Srbija želi da bude deo rešenja i akter napretka, kazao je Ðurić i pozvao i Albance građane Republike Srbije sa KiM i iz drugih delova zemlje da se pridruže da razgovaraju, da pronađu načina “da živimo u miru i osiguraju da godine koje dolaze ne donesu novo beznađe, već da se reši nasleđen problem i ispravimo greške iz prošlosti”.
Susret sa Teodosijem bio je prvi zvanični susret Ðurića od stupanja na dužnost direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, a ujedno i prva njegova poseta Kosovu. Ðurić je razgovarao i sa predstavnicima lokalne samouprave i stanovnicima Gračanice. Ðurić je sinoć prisustvovao svečanom otvaranju manifestacije "Dani sporta" u Zubinom Potoku.